opole.oaza.pl

Nysa, 20 lipca 2015 r.

Szczęść Boże,

Wyjeżdżając na rekolekcje 20 lipca 2015 r. powiedzieliśmy sobie: "Jedziemy do Nysy na spotkanie z Tobą Panie Boże, a do Ciebie należy cała reszta". I takie postawienie sprawy okazało się bardzo owocne, gdyż jak się okazało Pan zadbał o wszystko. Rekolekcje odbywały się w Domu Misyjnym Ojców Werbistów w Nysie, który ze względu na dobre warunki oraz dogodną lokalizację okazał się wspaniałym miejscem. Także strona organizacyjna tego przedsięwzięcia budzi nasze uznanie. Plan dnia, mimo iż obfity w kolejne punkty programu, zawsze pozostawiał nieco czasu dla rodziny i realizowany był niezwykle sprawnie. Konferencje Marysi i Adama nigdy nie były ponad miarę rozbudowane,  doskonale wprowadzały zarówno do tematów kolejnych dialogów małżeńskich jak i spotkań w kręgach, stając się dla nas pięknym świadectwem życia małżeńskiego i rodzinnego, opartego na autentycznej i głębokiej więzi z Bogiem. Podobnie było z naukami głoszonymi przez ks.Grzegorza Rencza, które pobrzmiewają w nas do dziś, mimo iż czas rekolekcji dobiegł końca, rozważamy je wspólnie, przedłużając niejako ich trwanie w naszej codzienności.

 

Rekolekcje pozwoliły nam na nowo, a może tak na prawdę, pierwszy raz zgłębić wielowymiarowość Kościoła, w którym nieustannie działa Duch Święty. Kościoła hierarchicznego,  urzędniczego, charyzmatycznego, który przyciąga do siebie ludzi z różnych stron świata, różnych narodów i kultur. Kościoła zbudowanego na krwi męczenników (także tych współczesnych), którzy nieustannie dają świadectwo głębokiej wiary, wiary  na serio,  bez kompromisów. Kościoła Matki, który przez wieki dzięki działaniu w nim Ducha Świętego wydaje ciągle nowe owoce, Matki, do której może przyjść każdy. Cenne spotkania z Żywym Kościołem, praktykowane niemal każdego dnia tych rekolekcji,  uświadomiły nam, że Duch Św. działa w Kościele przez cały czas, na różne sposoby, poprzez rozmaite wspólnoty i inicjatywy, także te oddolne. Wreszcie codzienne pielgrzymki, za każdym razem do innej świątyni, by uczestniczyć we Mszy Św. przypominały, iż jesteśmy także Kościołem pielgrzymującym. Zrozumieliśmy, iż naszą pielgrzymką jest wspólne podążanie do świętości - żony wraz z mężem, męża z żoną - a także, że w trakcie tej drogi jesteśmy zobowiązani do dawania świadectwa naszym dzieciom i naszemu otoczeniu. W naszym rozumieniu wspólne podążanie jest jednocześnie naszym celem, analogicznie do tematu  podejmowanego w ramach ubiegłorocznego Remontu Małżeńskiego pt."Kiedy droga jest celem", podczas którego nauki głosił ks. Piotr Morciniec, przygotowując w nas grunt pod odbiór rekolekcji formacyjnych w Nysie. Budującym doświadczeniem dla nas było spotkanie z rodzinami, przybyłymi do Nysy z całej Polski: z Białegostoku, Lublina, Bydgoszczy, Krakowa, Poznania, Skarżyska-Kamiennej, Rydułtowów a także Izbicka na Opolszczyźnie. Wzajemne świadectwa, jakimi służyliśmy sobie wzajemnie każdego dnia tych rekolekcji, ubogacało nas i obrazowało wielkie łaski, jakie otrzymywaliśmy od Pana. 

Przez cały czas trwania rekolekcji odczuwalny był głęboki, Boży pokój, który znajdowaliśmy także w sobie. Ks. Grzegorz błogosławił nas przy każdej, nadarzającej się okazji, kilkanaście razy dziennie. Nasze dzieci, także stały się aktywnymi uczestnikami rekolekcji, formując się w czasie spędzanym pod opieką fantastycznej Diakonii Wychowawczej.

Jesteśmy szczęśliwi i dziękujemy Panu Bogu za to, że pozwolił nam uczestniczyć w rekolekcjach III w Nysie. Wspólnie z żoną doszliśmy do wniosku, że był to przełomowy dla nas, i jeden z najważniejszych kroków na naszej dotychczasowej drodze formacyjnej w Domowym Kościele. Czekamy na ich dalsze owoce.

Pozdrawiamy serdecznie
Marcin i Dorota Musiał

 

 

Piosenka Roku 2015-2016

Odwiedza nas 72 gości oraz 0 użytkowników.