opole.oaza.pl

 

"Cieszymy się niezmiernie, że wybraliśmy właśnie te rekolekcje….”

Korzystając z danego mi przez Mariolę przywileju wyboru corocznych rekolekcji, w tym roku wybrałem i pojechaliśmy na rekolekcje Dialog Małżeński organizowane przez diec. tarnowską, w ich Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach.. Przy wyborze tych rekolekcji kierowałem się świadomością tego ile dobra, radości i oczyszczenia przynosi nasz każdy comiesięczny dialog małżeński oraz tym ile pozytywnych relacji pozostawia w nas taki dialog. Były to nasze n-te rekolekcje, ale tak dobrze przygotowanych i tak dobrze przeprowadzonych, przez całą diakonię, rekolekcji jeszcze nie przeżyliśmy. Wszystko było dopięte w najdrobniejszych szczegółach. Od samego wjazdu na teren Domu Rekolekcyjnego czekał na nas cały sztab ludzi gotowych nas przywitać i zająć się naszym bagażem. Nie zdążyliśmy wyjąć kolejnej torby, gdy ta pierwsza już znajdowała się w środku domu. Z bagażnika wyniesiono nawet to co miało tam zostać na powrót. Za moment, cały nasz bagaż był już w przydzielonym pokoju.

Na rekolekcjach doświadczyliśmy różnorodności i bogactwa przybyłych na nie 24, w zdecydowanej większości młodych, małżeństw z całej Polski. Nasza pierwsza reakcja była taka: co my (dziadkowie) tu robimy wśród tych młodych ludzi, ale za chwilę dojrzeliśmy jeszcze 2 małżeństwa w podobnym nam wieku (co nas ucieszyło), a kolejne dni rekolekcji pokazały, że Bóg miał swój plan co do naszej obecności pośród rozpoczynających nową drogę życia małżeństw. Rekolekcje rozpoczęliśmy mocnym akcentem bo od modlitwy krzyżem. Pewną nowością dla nas i miłym zaskoczeniem było to, iż b. dobrze przegotowane konferencje każdego dnia prowadziła kolejna para animatorska z funkcjonujących na tych rekolekcjach 4 kręgów (niebiescy, czerwoni, żółci i zieloni), a pierwszą konferencję - czym jest Dialog Małżeński - przygotowała para moderatorska Ala z Michałem. Pozostałe konferencje dotyczyły: trudności z dialogiem, owoców dialogu, dialogu rodzinnego oraz sakramentalności małżeństwa i przeżywania intymnej bliskości. W tej też tematyce przebiegały nasze codzienne, bardzo owocne, spotkania w grupach i nasze Dialogi Małżeńskie. Z uwagi na to, iż w naszym kręgu były same młode małżeństwa, obdarzone małymi dziećmi (dwoje dopiero pod sercem matki, z których jedno przyszło na świat w drugim dniu rekolekcji) było nam dane dzielić się z nimi naszym wieloletnim doświadczeniem z Dialogiem Małżeńskim i Rodzinnym, trudnościami w dialogowaniu, a także owocami każdego dialogu. Był też czas by poruszyć sprawy dot. wychowania dzieci. Młode małżeństwa dzieliły się trudnościami w ich pierwszych Dialogach albo tym, że Dialogu jeszcze nie było. Małżonkowie mówili też o trudnościach w relacjach z teściami. Ważnym momentem spotkań w naszej grupie było jednomyślne stwierdzenie, że trudności z Dialogiem były i są z powodu braku zrozumienia istoty i celu Dialogu Małżeńskiego, że dopiero tu, na tych rekolekcjach przejrzeli i zrozumieli czym jest Dialog Małżeński. Od tego momentu wszystkie małżeństwa naszego kręgu „niebieskich” zobowiązały się do realizacji comiesięcznych Dialogów. Ponadto małżonkowie zrozumieli, że w małżeństwie jest się dla współmałżonka, chcę mu służyć bo go kocham i że to on (ona) jest najważniejszy (zaraz po Bogu) dla mnie (nie dziecko, nie rodzice).

            Na rekolekcjach doświadczyliśmy też prowadzonych modlitw: przed ikoną Świętej Rodziny oraz modlitwy małżeńskiej przed Najświętszym Sakramentem.

            Wielkim mistrzem tych rekolekcji okazał się ks. Kamil - ksiądz moderator, który nie tylko z wielka mocą głosił Słowo Boże ale też był prawdziwym, dobrym, zatroskanym ojcem każdego z nas, dbającym o każdy moment tych rekolekcji, dyspozycyjny od rana do nocy dla obecnych tam rodzin. Głoszone przez ks. Kamila słowo przemieniało nas, nawoływało do pokory i prawdy, do patrzenia sobie w oczy i przebaczania, mobilizowało do postanowień, do trwania w dobrym, do pełnego oddania się naszemu Panu Jezusowi Chrystusowi.

            Końcowym akcentem tych rekolekcji było odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, a następnie trwająca do północy zabawa weselna.

Cieszymy się niezmiernie, że wybraliśmy właśnie te rekolekcje, na których mogliśmy pobyć z Bogiem i ze sobą, mogliśmy ponownie spojrzeć, w każdym calu, na nasze relacje, nasze odnoszenie się do siebie i zweryfikować je. Przeżyte rekolekcje pogłębiły naszą relację z Bogiem, pogłębiły naszą miłość i wróciliśmy do domu z postanowieniami, z którymi pragniemy się zmierzyć każdego, kolejnego dnia. Z dany nam czas przeżytych świętych rekolekcji Bogu niech będą dzięki.

 

Chwała Panu! Mariola z Witkiem

Piosenka Roku 2015-2016

Odwiedza nas 64 gości oraz 0 użytkowników.